У чому ми помиляємося щодо серцевих захворювань

Getty Images/ SDI Productions

Змінюючи уявлення про серцеві захворювання

Ви молода людина, яка живе з серцево-судинним захворюванням? Скільки разів оточуючі були шоковані тим, що у вас є проблеми з серцем у вашому віці?

Багато кому складно повірити, що я перенесла серцевий напад у віці 38 років. Я навіть зіштовхнулася зі скептицизмом, коли була у лікарні із інфарктом міокарда!

Враховуючи свій досвід, мені здається, що важливо змінити уявлення про те, що серцево-судинні захворювання діагностуються лише у людей певного віку. Це поширена омана, яка шкідлива для суспільства і може мати руйнівні наслідки.

«Занадто молода» для серцевого нападу

Я була у відділенні інтенсивної терапії після того, як у 2014 році у мене стався обширний інфаркт міокарда. Медсестри та лікарі почали приходити до моєї палати, щоб повідомити, що «про мене говорить вся лікарня». Ніхто не міг повірити, що 38-річна жінка щойно перенесла серцевий напад.

Насправді навіть я не могла в це повірити. Я думала, що інфаркт міокарда виникає лише у «старих» людей. Вірно?

Невірно.

Через декілька місяців після серцевого нападу мій батько привіз мене до лікарні, щоб зареєструватися на кардіологічну реабілітацію. Ми були разом у кімнаті очікування, коли медсестра вийшла з нами поговорити. Вона відразу підійшла до мого батька і запитала, чи він пацієнт.

Медсестрі було дуже ніяково за таке припущення. Так, у нас з батьком одне прізвище, але вона потрапила у пастку ейджизму, як і багато інших людей.

Кардіологічна реабілітація спочатку зміцнила мою думку про те, що серцеві захворювання виникають лише у літніх людей. Врешті-решт, я була наймолодшою учасницею програми!

Я привертала багато уваги, і всі інші пацієнти цікавилися мною. Вони хотіли зрозуміти, навіщо я тут. Я була набагато молодша за них.

Цей досвід трохи спантеличив мене. Чи вважали молоді люди, що їм не потрібно проходити кардіологічну реабілітацію? Виходить, що соціальна стигма правильна?

Усвідомлення, що я не одна

Ще один молодий чоловік зрештою приєднався до моєї програми кардіореабілітації. Йому була потрібна заміна серцевого клапану з приводу вродженої вади серця, за якою лікарі спостерігали все його життя.

Добре, що пацієнти похилого віку бачили, що проблеми з серцем існують у молодшого покоління. Сподіваюся, що для них це було повчально.

Я заспокоїлася, познайомившись з кимось приблизно мого віку із серцевим захворюванням. Зрештою до нас приєдналася ще одна молода людина, якій також була потрібна заміна серцевого клапана. Тепер зі мною вже було двоє молодих людей, що змінювало стереотип про вік і серцеві захворювання.

З того часу я зустріла дуже багато людей мого віку, які боролися із серцевими захворюваннями. Я почуваюся тепер частиною маленького клубу.

І знаєте, що? Жоден з нас не оцінює один одного за віком, тому що ми розуміємо, що хвороби серця вражають не лише літніх людей.

Зміна уявлень про серцеві захворювання

Такі стереотипи не просто відчужують тебе, але і можуть бути небезпечними, особливо якщо вони виникають у медичній професії.

Деякі друзі розповіли мені, що вони зверталися до лікаря, оскільки вважали, що у них є захворювання серця. Їм відповіли, що вони «занадто молоді», щоб турбуватися про стан серця, і лікар ігнорував їхні симптоми, навіть не перевіряючи, чи дійсно там немає проблеми.

Це викликає у мене злість, тому що те саме сталося зі мною.

У мене протягом року був двосторонній набряк ніг (набряклість обох щиколоток), що завершився інфарктом міокарда. Набряк ніг — це класичний симптом хвороби серця.

Я зверталася до кардіолога, свого сімейного лікаря та навіть ревматолога, щоб встановити причину. Вони провели обстеження мого серця, але врешті-решт зробили висновок, що у мене артрит, тому що не могли знайти нічого іншого.

Я розповідала їм про свій сімейний анамнез захворювань серця, а також про те, що у мене вже діагностували високий рівень холестерину та підвищений артеріальний тиск — все це фактори ризику серцевих захворювань.

Я також повідомила їм, що в мене виникає задишка при підйомі сходами, і мені всюди доводиться користуватися ліфтом. Це ще один симптом хвороби серця.

Лікарі все ще запевняли мене, що я «занадто молода», щоб хвилюватися, і що мій стан точно не пов’язаний з серцем. Я ніколи не приймала ліки і довіряла їм. Вони змусили мене думати, що зі мною все в порядку, і немає про що турбуватися.

Через рік у мене виник серцевий напад, і з того часу більше не було двостороннього набряку ніг.

Правда про серцеві захворювання

Серцеві захворювання майже в 5 разів частіше зустрічаються у людей віком від 60 років, ніж у людей віком від 30 до 40 років. Але серцеві захворювання можуть виникати у людей будь-якого віку.

За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань, майже у 5 відсотків американців віком до 45 років і приблизно у 12 відсотків американців віком від 45 до 64 років були діагностовані серцеві захворювання.

Людей, які мають симптоми реальної проблеми із серцем, не слід ігнорувати через те, що вони «надто молоді». Таке уявлення може бути шкідливим для пацієнтів, оскільки вони можуть зрештою упустити шанс на допомогу, яка могла б захистити їхнє серце і організм або знизити ризик серцевих захворювань.

Іноді я запитую себе, чи можна було б запобігти серцевому нападу, якби до мене поставилися серйозно і призначили відповідне лікування. Двадцять відсотків мого серця було пошкоджено.

З того часу минуло п’ять років. Я більше не проходжу реабілітацію, але у мене все ще є серцево-судинне захворювання, і я буду приймати ліки для серця до кінця свого життя.

Після серцевого нападу у мене виник цукровий діабет 2-го типу. Мене регулярно оглядає кардіолог, який врятував моє життя, але тепер у мене в серці стент. Я дійсно хвилююся, що він заблокується, і що мені у майбутньому доведеться встановити ще один.

Головний висновок

Кожен організм різний. Я пережила інфаркт міокарда у 38 років. Ми повинні припинити вірити в цю соціальну стигму і серйозно ставитися до симптомів серцевих захворювань, незалежно від віку людини.

Допоможіть своїм близьким усвідомити, що серцеві захворювання виникають і у молодих людей. Я — живий доказ цьому.

Для отримання додаткової інформації про лікування серцевих захворювань зверніться до свого лікаря або медичного персоналу.


Джерела

 
NPS-ALL-NP-00243. Січень 2021 р.

Я вважаю цю статтю

Поділіться сторінкою


Вас також може зацікавити

Складнощі та радість догляду

Статті Тіна Гейтс
Читати далі

Подорожуючи з мігренню: що потрібно знати, перш ніж відправитися у подорож

Статті
Читати далі

Коли серцеві захворювання змушують вас змінити роботу: 5 порад для полегшення перехідного періоду

Статті Кімбі Джагнендан
Читати далі