1. Life Effects-not in search
 2. Історії пацієнтів
 3. Код депресії: що ми кажемо і що ми маємо на увазі

Код депресії: що ми кажемо і що ми маємо на увазі

Getty Images/ Marc Bruxelle

Якщо ви живете з депресією або знаєте когось з цим захворюванням, ви, ймовірно, знайомі з кодовими словами, які використовуються для маскування тяжкості стану.

Існує багато причин, чому люди можуть відчувати потребу приховати думки або почуття, навіть якщо хочуть, щоб ви про них знали.

У нашій культурі існує стигма, пов’язана з психічним здоров’ям. З роками було досягнуто значного прогресу, але ми ще маємо повністю відмовитися від застарілого способу мислення, щоб люди, які цього потребують, могли отримати належну допомогу.

Кодові слова самі собою приходили мені на думку, коли я намагався впоратися з проблемами, яких не розумів. Я боявся небажаних результатів, які бачив на телебаченні та у фільмах.

Озираючись назад на свій шлях до зцілення, я бачу всі можливості, які у мене були, щоб відкритися і обговорити свою депресію з оточуючими.

Замість того, щоб говорити чесно про свою депресію, я використовував такі кодові слова, як:

 • У мене все добре.
   
 • Я просто стомлений (або я виснажений).
   
 • У мене просто поганий день.
   
 • Зараз я дуже навантажений.

Усі ці кодові слова зводилися до однієї речі, яку я відчайдушно хотів, щоб люди знали. Але водночас я боявся сказати їм:

 • «Я не в порядку. Я не знаю чому, і це мене дуже лякає.»

Так довго я не зрозумів своїх симптомів. Я не знав, чому я весь час втомлений, і чому мені більше не подобається те, що я завжди любив. Можливо, мені потрібно більше спати. Що, якщо я захворів на жахливу хворобу, яка впливає на моє здоров’я? У мене не було відповідей. Через страх незнання мені було ще важче говорити те, що я хотів.

Іноді зручно уникати складних розмов за допомогою простої заяви на кшталт «У мене все добре». Це особливо стосується випадків, коли ви раніше ніколи не говорили про цю проблему.

Код депресії може стати рефлексом, внаслідок чого ще важче говорити правду. Це може виснажувати вас і викликати фрустрацію в людей у вашому житті, які хочуть налагодити контакт з вами і надати підтримку.

Намагайтеся бути уважними і ловити себе, коли використовуєте ці слова. Іноді цей код є ознакою того, що відбувається щось інше, що потребує подальшого вивчення.

Ось три способи поглибити розмову:

Поговоріть з психотерапевтом. Вони навчаються роками і мають кваліфікацію, що може допомогти вам пропрацювати ваш код депресії.

Спробуйте висловити свої почуття за допомогою фотографій. Це може зменшити тиск необхідності шукати правильні слова або відкритим текстом говорити про ваш досвід депресії. Це також дозволяє людям знайти спільну мову та краще зрозуміти те, що ви переживаєте, особливо якщо у них були подібні думки або відчуття.

Спілкуйтеся зі спільнотою, яка вас розуміє. Якщо ви хвилюєтеся, що ваші близькі не зможуть по-справжньому зрозуміти, зверніться до онлайн або місцевої групи підтримки. Багато людей проходять через те, що і ви; їхні історії можуть надихнути (і направити) вас вжити необхідних кроків. Спілкуючись з іншими людьми, які знаходяться у подібному стані, ви можете знайти в собі сили вести більш глибокі та змістовні розмови.

Тим часом, якщо ви друг або член сім’ї такої людини, просто будьте поряд. Скажіть близькій вам людині, що ви готові вислухати і не засуджувати. Іноді просто запитуйте, як ви можете допомогти, — це все, що потрібно робити. Навіть просто дати знати людині, що ви її любите, може мати величезне значення.

Головний висновок

Дуже важливо усвідомлювати, наскільки важким є цей шлях, і що ви робите все, що у ваших силах.

Будьте поблажливі до близьких і до себе, намагаючись знайти відповіді і впоратися з депресією. 


NPS-IE-NP-00019. Вересень 2020 р.

Я вважаю цю статтю

Поділіться сторінкою


Вас також може зацікавити

Складнощі та радість догляду

Статті Тіна Гейтс
Читати далі

Як підтримувати людину під час депресивного епізоду

Статті
Читати далі

Ключ до депресії: усвідомлення «сповзання»

Статті Брайс Еванс
Читати далі