1. Мігрень
  2. Посттравматичний головний біль і міґрень: особливості диференціальної діагностики.

Посттравматичний головний біль і міґрень: особливості диференціальної діагностики.

Посттравматичний головний біль і міґрень: особливості диференціальної діагностики.

Посттравматичний головний біль (ПТГБ) – це вторинний головний біль, який виникає впродовж семи діб після черепно-мозкової травми (ЧМТ).1 ПТГБ часто має «міґренеподібні» клінічні прояви, тобто за симптомами дуже нагадує міґрень.1 У своїй презентації на Віртуальному симпозіумі з питань мігрені (MTIS 2020) професор Тодд Дж. Шведт  з клініки «Мейо» (Фінікс, Аризона, США) розглянув особливості диференційної діагностики ПТГБ та  пояснив взаємозв’язок між ПТТБ та міґренню. 

Чи існує взаємозв’язок між ПТГБ і міґренню?

Міґрень та ПТГБ мають багато спільного, особливо що стосується симптоматики. Професор Шведт представив результати дослідження, в якому у 91 зі 100 пацієнтів, що мали стійкий ПТГБ, спостерігалися міґренеподібні симптоми.2 На думку професора Шведта, очевидною є наявність зв’язку між міґренню та ПТГБ. Питання лише в тому, як сформулював він у своїй доповіді, якою мірою вони пов’язані.   

Порівняння та протиставлення ПТГБ і міґрені

Що спільного у ППТБ та міґрені? Професор Шведт зупинився на результатах дослідження, проведеного в його лабораторії, в якому вивчалися симптоми гіперчутливості при міґрені та при стійкому ПТГБ1. Було встановлено, що в групі пацієнтів зі стійким ПТГБ гіперчутливість мала такий самий або вищий ступінь тяжкості у порівнянні з  групою пацієнтів з міґренню. Також професор Шведт розглянув інші спільні симптоми для ПТГБ і міґрені: запаморочення, когнітивна дисфункція, тривожність, проблеми зі сном та вегетативна дисфункція. Згідно з результатами дослідження пацієнти зі стійким ПТГБ мали більше проявів та важчі симптоми вегетативної дисфункції, ніж хворі на міґрень.3

Продовжуючи свою доповідь, професор Шведт перейшов до розгляду основних відмінностей міґрені та ПТГБ. На відміну від міґрені, ПТГБ зазвичай зникає спонтанно, без лікування. Однак, якщо цього не відбувається, часто ПТГБ є резистентним до препаратів для лікування міґрені.4

У кінці своєї доповіді професор Шведт розглянув відмінності даних візуалізаційних методів досліджень головного мозку при міґрені та ПТГБ. Зокрема він представив результати МРТ-дослідження, проведеного його лабораторією, в якому порівнювалися структури головного мозку пацієнтів із зазначеними двома розладами.5 У дослідженні були виявлені відмінності у товщині, площі та об’ємі різних регіонів головного мозку при ПТГБ та міґрені.5 Відмінності в структурі головного мозку можуть свідчити про те, що міґрень та ПТГБ мають в своїй основі різну патофізіологію, незважаючи на велику кількість подібних клінічних проявів.5 На думку професора Шведта, використання даних візуалізації головного мозку, приміром, результатів МРТ-обстеження, як у випадку вищезазначеного дослідження, у поєднанні з оцінкою клінічних ознак і симптомів дозволяє з достатньою точністю провести диференціальну діагностику ПТГБ з міґренню.

Взаємозв’язок у контексті

У підсумку своєї презентації професор Шведт зазначив, що міґрень і ПТГБ мають певні спільні риси, зокрема, що стосується їх симптоматики, окремих особливостей патофізіології та варіантів лікування. При цьому він зауважив, що існує також декілька відмінностей, у тому числі спонтанне зникнення  ПТГБ у гострій фазі, чіткий зв’язок патофізіології ПТГБ з ЧМТ та класи лікарських засобів для терапії міґрені, які неефективні при ПТГБ. Професор Шведт завершив свою доповідь нагадуванням про те, що ПТГБ в багатьох випадках є новим і відмінним типом головного болю, пов’язаного з ЧМТ, який потребує індивідуального підходу в лікуванні.

Адаптовано з https://www.neurologybytes.com/

Реєструйтесь на сайті Neurologybytes та будьте у курсі наукових новин у вивченні міґрені та онлайн-заходів міжнародних експертів.

Ajov-UA-NP-00089 Exp.2023

Непромоційна інформація для професійної діяльності медичних працівників.

КОНТАКТИ: ТОВ «Тева Україна», 02152, м. Київ,

просп. П. Тичини, 1-В, поверх 9; 0-800-502-284

  1. Headache disorders factsheet. World Health Organization (WHO). Available from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/headache-disorders. Accessed: April 21 2021.
  2. Headache Classification Committee of the International Headache Society (IHS) The International Classification of Headache Disorders, 3rd edition. Cephalalgia 2018;38(1):1–211.
  3. Micieli A, Kingston W. An Approach to Identifying Headache Patients That Require Neuroimaging. Front Public Health 2019;7:52.
Переглянути інші матеріали про мігрень

Ця стаття:


Вас також може зацікавити

Лікування нападів мігрені (абортивна терапія) - мета, показання та принципи призначення

вивчайте більше

Профілактична або превентивна терапія мігрені – мета, показання та критерії призначення

вивчайте більше