1. Мігрень
  2. Міґрень та фактори ризику серцево-судинних ускладнень

Міґрень та фактори ризику серцево-судинних ускладнень

Міґрень та фактори ризику серцево-судинних ускладнень

Фактори ризику виникнення ускладнень з боку серцево-судинної системи у пацієнтів з міґренню стали однією з тем найжвавіших дискусій на MTIS 2020, Віртуальному симпозіумі з питань мігрені. Адже пацієнти з міґренню мають підвищений ризик виникнення порушення мозкового кровообігу та серцево-судинних захворювань.1 Особливо це стосується молодих жінок, які хворіють на мігрень утричі частіше, ніж чоловіки.1

На MITIS 2020 професорка Гізела Тервіндт з Медичного центру Лейденського університету (Нідерланди) презентувала нові дані взаємозв’язку міґрені та факторів ризику виникнення серцево-судинних ускладнень.

«Я не думаю, що самі по собі напади міґрені провокують гіперінтенсивність білої речовини. Я думаю, що справа у патофізіології: у деяких людей є вразливість судин, що обумовлює схильність як до міґрені, так і до ризику виникнення інсульту», - зазначила Гізела Тервіндт.

Які існують ризики?

У своїй презентації професорка Тервіндт зупинилась на ризику виникнення деяких захворювань серцево-судинної системи з доведеним взаємозв’язком з мігренню: інсульті та інфаркті міокарда.2

За словами професорки Тервіндт, є загальновідомі чинники, що підвищують ризик виникнення інсульту у пацієнтів з міґренню: жіноча стать, міґрень з аурою, вік менше п’ятдесяти років, паління та використання комбінованих оральних контрацептивів.

Експертка також звернула увагу учасників заходу на гіперінтенсивність білої речовини (ГБР) головного мозку, яке часто зустрічається у пацієнтів із серцево-судинними факторами ризику.3 Підвищений ризик ГБР спостерігається у пацієнтів з підвищеною частотою нападів міґрені і у хворих на міґрень з аурою. Крім того, експертка представила результати дев’ятирічного дослідження CAMERA-II з використанням магнітно-резонансної візуалізації (МРТ) у хворих на мігрень . Дані дослідження свідчать, що жінки, хворі на мігрень, мають вищий показник збільшення об’єму уражень білої речовини порівняно з контрольною групою учасників без міґрені, і чоловіками, хворими на міґрень.4

У своїй доповіді професорка Тервіндт зазначила, що ризик виникнення  інфаркту міокарда зростає у хворих на міґрень із аурою. При цьому ризик виникнення смерті від серцево-судинних захворювань збільшується у жінок, хворих на мігрень, порівняно з чоловіками, а також при міґрені з аурою5.

Жіноча проблема?

Взаємозв’язок статі та факторами ризику виникнення серцево-судинних захворювань  відзначався експерткою протягом всієї доповіді.  Так окремо було підкреслено, що у пацієнтів з міґренню фактори ризику з боку серцево-судинної системи майже завжди більш виражені у жінок. Тому логічним стало запитання: чи це жіноча проблема?

«Факти вказують на те, що це жіноча проблема, - заявила експертка у відповідь, - але ми повинні усвідомити, що абсолютний ризик все ще дуже невеликий».

Продовжуючи презентацію, професорка Тервіндт надала кілька загальних рекомендацій для медичних працівників про ведення та лікування пацієнток, хворих на міґрень. Ведення таких пацієнтів не потребує особливих досліджень, однак лікар має пам’ятати про можливі ризики у пацієнтів з міґренню та необхідність мінімізації їх впливу.  Пацієнткам з міґренню з аурою потрібно рекомендувати відмовитися від паління та розглянути можливість застосування оральних контрацептивів, що не містять  естрогену.

Чи скаржаться Ваші пацієнти на відчуття холоду в кінцівках?

У заключній частині своєї презентації професорка Тервіндт представила дослідження своєї наукової групи, з вивчення взаємозв'язку між міґренню і виникненням відчуття холоду в кінцівках. Гіпотеза дослідження полягала в тому, що існує вразливість судин, яка призводить як до виникнення мігрені, так і до серцево-судинних захворювань. Скарги пацієнтів на відчуття холоду в ногах у нічний час може бути маркером такої судинної дисфункції.1

«Це також впливає на частоту нападів міґрені, - зазначила професорка Тервіндт. – Замерзання ніг у пацієнтів призводить до труднощів із засинанням, а порушення сну призводить до підвищення частоти нападів мігрені». Експертка зазначила, що з патофізіологічної точки зору відчуття холоду в ногах у хворих на міґрень свідчить про підвищений ризик інсульту та серцево-судинних захворювань.

 І насамкінець професорка Тервіндт повідомила про  дослідження своєї наукової групи, яке додатково досліджує роль міґрень як фактора ризику виникнення інсульту у жінок.

Адаптовано з https://www.neurologybytes.com/events-cme/mtis-2020/migraine-and-vascular-risk-factors-latest-updates/

Реєструйтесь на сайті Neurologybytes та будьте у курсі наукових новин у вивченні мігрені та онлайн-заходів міжнародних експертів

  1. Headache disorders factsheet. World Health Organization (WHO). Available from: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/headache-disorders. Accessed: April 21 2021.
  2. Headache Classification Committee of the International Headache Society (IHS) The International Classification of Headache Disorders, 3rd edition. Cephalalgia 2018;38(1):1–211.
  3. Micieli A, Kingston W. An Approach to Identifying Headache Patients That Require Neuroimaging. Front Public Health 2019;7:52.
Переглянути інші матеріали про мігрень

Ця стаття:


Вас також може зацікавити

Лікування нападів мігрені (абортивна терапія) - мета, показання та принципи призначення

вивчайте більше

Профілактична або превентивна терапія мігрені – мета, показання та критерії призначення

вивчайте більше